Arrow Arrow

» Pozývame vás do Trnavy na film Pán rektor. O bolesti i odpustení.

Vytlačiť stránku

Prof. Tadeusz Zasępa, bývalý rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku, nie je neznámy ani priaznivcom a spolupracovníkom OZ Kampanila. Pozývame vás zhliadnuť o ňom nový dokumentárny film.

Prostredníctvom videa sa Tadeusz Zasępa prihovoril účastníkom III. sympózia OZ Kampanila o postsekulárnej spoločnosti, v ktorom hovoril o Druhom vatikánskom koncile, a priniesli sme tiež v podobe videa jeho uvažovanie o Božej láske. Bolo to v čase, keď bol už unavený a slabý. Napokon v septembri 2016 odišiel na večnosť.

Koncom minulého roka o prof. Zasępovi vyšiel nový dokumentárny film Pán rektor, ktorý symbolicky prichádza na miesta, kde „kňaz Tadeáš“, ako sa skromne nazýval, pôsobil. Medzi mestami nesmie chýbať ani Trnava, kde prof. Zasępa začal svoje akademické pôsobenie na Slovensku ešte v 90-ych rokoch – a práve v „slovenskom Ríme“ bude možné uvidieť poslednú verejnú projekciu Pána rektora.

Preto si vás dovoľujeme pozvať do kina Hviezda v pondelok 15. januára 2018 o 18.00 hod. na Paulínskej ulici v Trnave. Po premietaní nasleduje krátka diskusia s autorom. Vstupné dobrovoľné.

O čom je dokument Pán rektor? Bol sám, aby sme my neboli sami. Z vrcholu zostúpil až na dno svojich síl. Hoci skončil vo funkcii rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku (2008-2014), kde zápasil s netransparentnosťou a cynizmom, neprestal slúžiť. Tadeusz Zasępa. Pán rektor. Jeho slabé srdce naposledy dotĺklo v milovanom Ružomberku 18. septembra 2016. Ako hovorí inovátor a podnikateľ Ján Košturiak, ktorý bol naším hosťom „ekonomického“ sympózia z roku 2017, "Pán rektor, Poliak, vyžaroval všade lásku – k ľuďom aj ku Slovensku."

Film Pán rektor je audiovizuálna spomienka na človeka, pre ktorého „viera a láska znesú všetko. Idú až do večnosti.“  Vo filme spoznáte členov rodiny Zasępovcov, navštívite nielen jeho rodnú Čenstochovú, ale aj miesta, ktoré mal rád, a ľudí, s ktorými spolupracoval – a spoločne premýšľal. A vydáte sa na tú najdobrodružnejšiu životnú cestu – cestu lásky i bolesti. Cestu odpustenia.

V prípade, že sa nemôžete zúčastniť tohto premietania, film je k dispozícii na DVD (možnosť objednať si ho cez panrektor.sk, rosa.sk alebo kumran.sk) a v januári 2018 sa vysiela v týchto termínoch na TV NOE:

 

Pondelok           8.1. 2000

Streda             10.1. 1255

Piatok              12.1. 1025

Utorok             23.1. 2315

 

Trailer k filmu: https://www.youtube.com/watch?v=I6q2Uw79vDs